თამილა საგინაძე და ნანა შაინიძე პოლონეთის ფესტივალზე…

1224
„საყვარლებო, ვიცით, რომ მოუთმენლად ელოდებით... ქვემოთ მოცემულია მონაწილეთა სია, სადაც გამოქვეყნებულია მაოპოლსკის სიმღერის ფესტივალი "ხმით დახატული ინტეგრაცის" მონაწილეები“, - განაცხადა ფესტივალის ჟიურის ერთ-ერთმა წევრმა, მსოფლიოში ცნობილმა მუსიკოსმა მარეკ პიეკარჩიკმა.

„საქართველო გასულ წელს იყო პირველად იყო მონაწილე ამ მეტად მნიშვნელოვან საერთაშორისო ფესივალზე, სადაც შშმ პირები და არა შშმ პირების დუეტები (ერთი შშმ პირი და ერთი არა შშმ პირი მღერის ერთად) მღერიან და ეჯიბრებიან ერთმანეთს ხმით ინტეგრაციაში ისევე, როგორც თავად ფესტივალის სახელია - „ხმით დახატული ინტეგრაცია“. ფესტივალის ეს მიდგომა შშმ პირთა პირდაპირ ინტეგრაციას ემსახურება საზოგადოებაში და, შესაბამისად, ხელსაც უწყობს. შშმ პირთა ინტეგრაციის იგივე  პრინციპი აქვს, რაც ჩვენს ფესტივალს - „ივერია - ბრილიანტს“. საქართველო წელს უკვე მეორედაა მონაწილე აღნიშნულ ფესტივალზე, რომელიც რიგით მე-16 გახლავთ. წელს საქართველოს სახელს თამილა საგინაძე (შშმ პირი) და მისი მეწყვილე ნანა შაინიძე გაიტანენ ევროპულ ფესტივალზე, რა თქმა უნდა დუეტში. „ხმით დახატული ინტერაციის“ მეთექვსმეტე საერთაშორისო ფესტივალზე თამილა საგინაძეს სპეციალური მიწვევა აქვს მის მეწყვილე ნანო შაინიძესთან ერთად, ეს მათთვის დიდი მოტივაცია და გამოწვევაა მსგავსი მაღალი დონის ევროპულ ფესტივალზე.
უნდა აღინიშნოს, რომ თამილა საგინაძე არაერთი ფესტივალის გამარჯვებულია, მათ შორის „ივერია - ბრილიანტის“ და უკრაინის ფესტივალის - „ცხოვრება შეზღუდვის გარეშე“. ხოლო ნანა შაინიძე ცნობილი პოეტი და საზოგადო მოღვაწეა.
ფესტივალი ტრადიციულად პოლონეთის მშვენიერ და ძველ ქალაქ ბოხნიაში გაიმართება (2023 წლის 23-25 მაისს). ფესტივალთან და მის დირექტორთან, იურეკ ტურეკთან ჩვენი თანამშრომლობა 2019 წლის დეკემბერში დაიწყო, როდესაც ის მოწვეული იყო პოლონელ შშმპ და არა შშმ პირებთან ერთად საქართველოში, მცხეთაში „ივერია - ბრილიანტზე“.

წარმატება ვუსურვოთ ქალბატონებს, ნანა შაინიძეს და თამილა საგინაძეს“, - განაცხადა ფესტივალის „ივერია - ბრილიანტის“ დამფუძნებელმა და პოლონთში მიმავალი დელეგაციის ხელმძღვანელმა, ნუგზარ ჭიაბერაშვილმა.

კონკურსის შემდეგ ჯიურიმ ინტეგრირებული მუსიკალური დუეტები შეარჩია:

  1. ტიმოტე უსმისიურა (ეპისკოპოსი კიოლნი) და შიმონ ჩატალა (ტარნოვი)
  2. კაკპერ კოზირა (ლეზნო) და დარია ენგლოტი (ვროცლავი)
  3. ნორბერტ ტომაკა (რზეზოვი) და ალექსანდრა სტავარცი (რზეზოვი)
  4. იაროსლავ ფერდინუსი (ბიტომი) და მარია დრობოტუნი (უკრაინა – ამჟამად კატოვიცე)
  5. მაგდალენა მარკინისზინი (კლოძკო) და კრიშტოფ ომიეჩინსკი (ლეზნო)
  6. კშიშტოფ დუდა (ვარშავა) და კარინა სკვარჩინსკა (პორბკა)
  7. არმან დპერიკიეტკო  (ვროცლავი) და ჯულია სტავარცი (კრაკოვი)
  8. რობერტ მატეუშუკი (ჩესტოხოვა) დაზუზანადუდეკი (ვარშავა)
  9. ალექსანდრა გუდაჩი (კრაკოვი) და პაულინა ზეხი (პოზნანი)
  10.  ალიჩა ვოთლინსკა (ლუბორზიკა) და ანა ვოინიაკი (მიხალოვი)
  11.  მალგორზა ტაპიეტრალსკა  (რადომი) და ანდჟელიკა გუშიორა (ნისკო)
  12.   ვერონიკა ბარტჩაკი (Konopnica) &WiktoriaKuczyńska (Zory)
  13.  კაკპერც იესლიკი (DąbrowaGórnicza) &ZuzannaNizioł (Jadowniki)
  14.  ჯოანა კრიშ (ოსიეკი) და ჯულია სზოტეკი (დაბროვაგორნიცა)
  15.   ალექსანდრა ნიკიელი (ბისტრა) და კატაჟი ნავოჟნიცკა (კლოძკო)
  16.  ელჟბიეტა ბოგაჩი (ვიშნიოვა) და ჯოანა ლუპა (ვეგროვიეც)
  17.  შიმონ პროკოპი (კრაკოვი) და კინგა სლონიოვსკა (ბოხნია)
  18.  ლილი მიულერი და ტიმთე ობალდი (Landkreis Saarlouis) გერმანია
  19.  მილენა გასპარიანი (ერევანი) სომხეთი, და კონრად ვროცლავიაკი (კრაკოვი) პოლონეთი
  20.  ამელია ნებესნა (კროპივნიცკი) უკრაინა, და პავლო შოკოტა (სუმი) უკრაინა;
  21. თამილა საგინაძე და ნანა შაინიძე (საქართველო)
  22.  მალგოზარ ტაპაზდრო და დეგმარა მიელეცი
  23.  ჯოანა პჟიბოროვსკა (გდანსკი) და ანასტა ზამაჩკოვსკა (გავლოვი)
  24.  ნიკოლა ჯოდკო (ვოლშტინი) და ანტონი პლაჩეკი (ბარლინეკი)
  25.  ჯულია ჯაკელი (ლესნო) და რობერტ კოლდრასი (კრაკოვი)

კეთილი სურვილებით,
მარეკ პიეკარჩიკი, – მუსიკოსი. იურეკ ტურეკი ფესტივალის დირექტორი

`„Kochani, wiemy że czekacie z niecierpliwością  poniżej lista uczestników 16. Małopolskiego Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”.

Kategoria: Integracyjne duety muzyczne.
Tymoteusz Misiura (Biskupie Kolonia) & Szymon Chatała (Tarnów)
Kacper Kozyra (Leszno) & Daria Englot (Wrocław)
Norbert Tomaka (Rzeszów ) & Aleksandra Stawarz (Rzeszów)
Jarosław Ferdynus (Bytom) & Maria Drobotun (Ukraina – obecnie Katowice)
Magdalena Marciniszyn (Kłodzko) & Krzysztof Omieczyński (Leszno)
Krzysztof Duda (Warszawa) & Karina Skwarczyńska (Porąbka)
Armand Perykietko (Wrocław) & Julia Stawarz (Kraków)
Robert Mateuszuk (Częstochowa) & Zuzanna Dudek (Warszawa)
Aleksandra Gudacz (Kraków) & Paulina Zech (Poznań)
Alicja Wotlińska (Luborzyca) & Anna Wojniak (Michałów)
Małgorzata Pietralska (Radom) & Andżelika Guściora (Nisko)
Weronika Bartczak (Konopnica) & Wiktoria Kuczyńska (Żory)
Kacper Cieślik (Dąbrowa Górnicza) & Zuzanna Nizioł (Jadowniki)
Joanna Kryś (Osiek) & Julia Szotek (Dąbrowa Górnicza)
Aleksandra Nykiel (Bystra) & Katarzyna Woźnicka (Kłodzko)
Elżbieta Bogacz (Wiśniowa) & Joanna Lupa (Wągrowiec)
Szymon Prokop (Kraków) & Kinga Słoniowska (Bochnia)
Lilly Müller & Tim Theobald (Landkreis Saarlouis ) Niemcy
Milena Gasparyan (Erywań) Armenia & Konrad Wrocławiak (Kraków) Polska
Amelia Nebesna (Kropyvnytskyi) Ukraina & Pavlo Shokota (Sumy) Ukraina
Tamila Saginadze & Nana Shainidze (Gruzja)
Małgorzata Pazdro & Dagmara Kardyś (Mielec)
Joanna Przyborowska (Gdańsk) & Anastazja Maćkowska (Gawłów)
Nikola Jodko (Wolsztyn) & Antoni Płaczek (Barlinek)
Julia Jakel (Leszno) & Robert Kołdras (Kraków)
Z pozdrowieniami,
Marek Piekarczyk – Wokalista Jerzy Turek